MIP 83 Černochová a Fiala se pomátli – F-35 podle expertů z USA musí před Rusy prchnout, aby se zachránil!
V dnešní analýze si rozebereme nákup F-35 Českem. A hned na začátek dnešní analýzy Vám sdělíme, že větší pitomost už Česká vládní parta ani udělat nemohla. Hlavní argument vlády pro nákup letadel je, že Česko potřebuje letadla F-35 proti ruským stíhačkám. To je komické. Protože podle předního amerického odborníka na současné vojenské letectví (Dave Majumar) jakmile americké F-35 na bojišti potká ruské SU-35 musí okamžitě prchnout, jinak bude bez milosti sestřeleno. Tato Majumarova věta platí pouze pro vzdušný boj proti Rusku, a nebo Číně. Podle Majumara je F-35 výborné (levné!) letadlo pro ničení různých domorodých armád a jejich vzdušných sil. A to i v případě, že se tyto národy vyzbrojí nejnovějšími ruskými, a nebo čínskými letadly, radary a raketami. Jakmile ale F-35 vstoupí do boje s ruskými, a nebo čínskými ozbrojenými silami, projeví se naplno, že F-35 není stíhací letoun – ale pomalý neobratný krocan, který je neviditelný (Stealth) jenom pro domorodce. Ruské a Čínské radary vidí F-35 na stovky kilometrů. A Ruská SU-34 a SU-35 umí elektronicky odrušit těch pár raket typu vzduch-vzduch, které F-35 může do boje nést. Vzhledem k tomu, že v okolí Česka se nenachází žádný kmen nepřátelských domorodců, je naprosto zbytečné si F-35 pořizovat, protože proti Rusku jsou k ničemu.
Argument první: F-35 – zbytečně drahé letadlo!
Nejdřív musím pochválit Slováky – ti si pořídili F-16. Brzy pochopíte proč!
Podle Gastona Dubois, šéfredaktora prestižního aviacionline.com stojí podle výsledků thajské soutěže o nové stíhací letadlo jedna hodina provozu F-35 33 300 USD, a jedna hodina provozu Gripenu 8 000 USD! (832 500 CZK, a 200 000 CZK). Nákupní ceny letadel F-35 a Gripen jsou podobné. Současná nejnižší cena F-35 je 77 milionů USD. (cca 2 miliardy CZK). Švýcarsko nedávno platilo za jeden F-35 123 milionů USD, a pořídilo si jich 36. Finsko platilo jen 83 milionů USD za kus, ale pořídilo si jich 64. Nahrazení 14 českých Gripenů letadly F-35 by tak mělo stát nejméně 27 miliard CZK, nejvíce 43 miliard CZK. Vláda chce ale nakoupit 24 letadel. (46 až 74 miliard CZK)
Podle České armády nalétá 14 Gripenů každý rok 2000 hodin. Podle starší ale prestižní odborné studie IHS Janes vyšla jedna hodina leteckého provozu Gripenu na 4 700 USD, a jedna hodina provozu F-16 na 7 000 USD. Při započítání současné inflace by tedy další roční 14 provoz Gripenů stál Českou republiku ročně thajskou cenu 400 milionů korun. Kdežto provoz 14 F-35 bude stát 1,7 miliardy CZK. Černochové 24 letadle F-35 bude ovšem už stát na ročním provozu 2,9 miliardy. Slovenské letectvo bude díky nákupu F-16 mít třetinové provozní náklady!
Při pořízení 24 letadel F-35 budou roční náklady na jejich letecký provoz, údržbu, a amortizaci 5,2 miliardy korun ročně po dobu 20 let + inflaci. A to představuje každoroční výdaje ve výši 0,32 % ročního příjmů českého státního rozpočtu! (Ve skutečnosti v důsledku krize bude skutečnost mnohem horší). Naproti tomu výdaje na provozování 14 letadel Gripen, a jejich amortizaci vyjdou na pouhých 1,75 miliardy ročně. A to je pouhých 0,08% příjmů českého státního rozpočtu! Česká republika si musí na svůj rozpočet půjčovat 15% celkových výdajů. Z toho vyplývá, že na roční provoz a amortizaci 24 letadel F-15 se bude muset Česká republika každoročně zadlužit o 780 milionů CZK, kdežto za roční provoz 14 letadel Gripen jen 262 milionů CZK. Vzhledem k tomu, že krize nějaký ten rok potrvá, bude zadlužování v důsledku provozu stíhacích letadel v řádu 10 (F-35) a nebo 2 miliardy (Gripen). (Poznámka – pro analýzu jsem použil pouze veřejné zdroje, skutečné náklady armády tají a mohou tak být rozdílné)
V každém případě, Fiala a jeho parta vyhlásili, že hodlají za armádu utrácet 2% HDP Česka ročně. To představuje 141 miliard korun ročně, a každý rok díky tomu stoupne zadlužení Česka o 21 miliard korun. (Dokud bude krize!) Český dluh na konci roku 2021 byl 2,5 bilionu korun. Fialovy vojenské plány tak každoročně zvýší současný český dluh o 0,84%. Fiala a spol., asi dost dobře nechápou, že je krize, drahota a lidé nemají čím platit za plyn a elektřinu! Levné řešení Gripen je v tomto případě správné řešení. Ostatně Švédsko přeci vstupuje do NATO, tak proč si nepořídit jeho kvalitní letadla, se kterými máme letité a dobré zkušenosti.
Argument druhý: F-35 kontra ruské letectvo = historicky druhé střílení krocanů v dějinách světového letectva!
F-35 nikdy nebylo zamýšleno používat jako stíhací letoun! F-35 není stíhačka, ale letoun s obtížnou zjistitelností technologicky zaostalým protivníkem (domorodcem). F-35 byl vymyšlen jako levná náhrada F-22 nebo F-15 v bojích proti domorodcům. Jeho hlavní schopnost je nepozorovaně proniknout protivzdušnou obranou domorodců a přesnými údery bombami a raketami jim ukázat, že vzpírat se USA nemá smysl. V případě, že domorodci proti F-35 vyšlou svá letadla, F-35 je detekuje a sestřelí, dřív než domorodí piloti pochopí, co se stalo. A to vše za levné náklady oproti použití F-22 nebo i F-15 v posledních verzích. Oproti F-16 a Gripenu má F-35 výhodu skrytého letu v domorodém vzdušném prostoru a pokročilé elektroniky, díky které může rychle dostávat data od družic a letadel AWACS. Může tedy letět s vlastním vypnutým radarem, a neprozrazovat se domorodcům. Vlastní radar F-35 zapne až těsně před útokem, a snadno zlikviduje překvapené domorodce. Letoun nese pouze proti-domorodé střely vzduch-vzduch, ale velmi účinné a přesné zbraně vzduch-země. Jeho hlavní úlohou je likvidace pozemních sil domorodců, kteří nedisponují sofistikovaným systémem protivzdušné obrany a špičkovými stíhačkami.
Hlavní výhodu F-35 proti Gripenu je jeho schopnost nést jaderné zbraně.
V případě, že F-35 nepoletí proti domorodcům, ale na misi proti Rusku, a nebo Číně, jakmile řízení letu zjistí, že se v oblasti působení F-35 vyskytují ruské SU-35, (nebo čínské Chengdu J-20) vydá pokyn, aby letouny F-35 misi okamžitě přerušili, a rychle se vrátili do bezpečí, než budou sestřeleny. Proti SU-35 mohou být nasazeni pouze F-22, a nebo F-15, a ani jejich šance nejsou oslnivé.
F-35 nese maximálně 4 rakety AIM-120 AMRAM (i český Gripen je umí nosit). F-22 nese maximálně 6 raket AIM-120 AMRAM. Dosah raket v nejlepší verzi je 180km, ale pouze když jsou odpalované z F-22. F-35 létá velmi pomalu, pouze 1,6 M při maximálním výkonu, a není schopen operovat v extrémních výškách jako F-22, SU-35 a J-20. Tím je způsobeno, že není schopen odpalovat rakety AIM-120 v potřebné letové rychlosti 2,4 M, a proto mají značně nižší dolet (řádově 100km). Na pokus o zničení jednoho SU-35, a nebo J-20 je nutno vypustit nejméně 4 rakety AIM-120. Tři rakety budou podle velení US-Army odkloněny pokročilými čínskými a ruskými elektronickými rušičkami, a pouze 4-tá raketa zaútočí na cíl. S největší pravděpodobností bude SU-35 pilotovat průměrný ruský pilot, který dokáže pomocí unikátního vektorování směru trysek proudových motorů během sekund prudce změnit rychlost letu v řádu až 2M, a nečekaně změnit směr letu, a tak vymanévruje čtvrtou raketu, která není schopná měnit letový režim stejně jako SU-35.
F-35 je schopen detekovat SU-35 na více, jak 300 km, a může zahájit pokus o skryté přiblížení k SU-35. SU-35, ale detekuje F-35, na vzdálenost 300 km. Jakmile SU-35 detekuje F-35, zahájí po něm ze vzdálenosti 300 km palbu raketami R-37 (nese 2 kusy, dolet 380 km), ve vzdálenosti 180 km SU-35 odpálí na F-35 rakety R-77 (nese 12 ks, dolet 200km). F-35, které toho ještě nebudou mít dost a doletí na vzdálenost 100 km od SU-35 mohou vypustit své 4 rakety AIM-120, a modlit se, aby aspoň jednu SU-35 nezrušil a nebo nevymanévroval, protože jinak SU-35 v rychlosti 2,3 M (2400km za hodinu) začne honit F-35 s maximální rychlostí 1900km za hodinu. F-35 nemá vektory tahu motoru a jeho schopnosti vést manévrový boj a vyhýbat se raketám a střelám palubních kanónů jsou oproti SU-35 žalostné. (Naopak Gripen, který je lehký, pokud včas odhodí výzbroj, dokáže vést slušně vyrovnaný manévrový souboj proti SU-35. To ukázaly výsledky cvičení thajského a čínského letectva.)
(zpracováno na základě těchto zdrojů – Dave Majumar, TOPWAR,)
Závěr – před pár měsíci byly odhaleny výsledky letecké simulace thajského a čínského letectva. Ta se odehrála v roce 2015. Thajsko do ní poslalo letadla Gripen a Čína jednu z nejstarších verzí SU-27, předchůdce SU-35, letadla J-11. Letadla Gripen v simulaci jednoznačně deklasovala čínské stroje a to jak v boji na vizuální vzdálenost, tak v boji za horizontem. Ačkoli čínská varianta J-11 (SU-27sk) zdaleka nedosahuje schopností SU-35, lze z výsledků souboje předpokládat, že Gripeny i v dnešní době budou schopny čelit SU-35 slušným způsobem v boji na vizuální vzdálenost. To je jejich výhoda, kterou F-35 postrádá. Při započtení ceny, a možnosti neměnit logistické řetězce, nepřeškolovat piloty a techniky je zřejmá jediná výhoda letadel F-35 proti Gripenům, a to schopnost nosit jaderné zbraně a terorizovat domorodce. Jsem ovšem přesvědčen, že ani jedna z těchto nesporných výhod F-35 proti Gripenům není vhodná pro české podmínky.
Tudíž pokud Fiala a Černochová nehodlají přepadat ze vzduchu domorodce a nutit je, aby nám levně dodávali plyn. A pokud nehodlají rozpoutat jadernou válku. Domnívám se, že ušetřit miliardy, a pořídit si užitečné levné letadlo Gripen se české republice vyplatí. Případ Dalík ovšem ukázal, že co se vyplatí České republice, nemusí se vyplatit politikům.
Včera se Ukrajině podařilo sestřelit SU-35. Ukrajina tvrdí, že v leteckém souboji. Ruská média, že raketou PVO. V každém případě, ani SU-35 není nesmrtelné! SU-35 stojí 85 milionů USD, a je tedy stejně drahé jako F-35!
Včera došlo ovšem k velmi nebezpečnému vývoji, právě v oblasti, kde bylo SU-35 sestřeleno. Údajně ukrajinské sebevražedné drony zaútočily na největší jadernou elektrárnu v Evropě, kterou v únoru obsadili Rusové. Zdá se tak, že někomu tady asi jeden Černobyl nestačí. Půjde-li to takhle dál, nevidím to dobře! Od útoků na jaderné elektrárny je už jen krůček k útokům jadernými zbraněmi!
Není proto divu, že Henry Kissinger nazval všechny současné evropské politiky hlupáky!
Většinou nadávám na Brusel, ale dnes musím zdůraznit, že je třeba, aby Evropa společně vyvinula letadlo 5. generace. Ruským SU-35 a SU-57, a čínským J-20 mohou čelit v dlouhodobém horizontu pouze F-22 Raptor. Letadla F-35 jsou pouhou finanční náplastí pro americký průmysl. V Evropě není žádná země dostatečně velká, aby toto letadlo dokázala sama vyvinout. Společně by to šlo. Tím spíš, že F-22 USA neprodávají. Evropa nepotřebuje estrádní letadla F-35, má své vlastní Rafale a Gripen. V analýze jsem vynechal spoustu podrobností – třeba skutečnost, že SU-35 díky francouzsko-ruské technologii použité i u Rafale má krom radaru i pasivní vysoce výkonné infra-senzory, kterým Stelth letadla F-35 ani F-22 neuniknou. Kissinger označil evropské politiky za hlupáky, protože nemají žádnou vizi! Vize je třeba, aby EU měla stejně kvalitní letadlo jako Rusko, Čína i USA. Nehledě na to, že to generuje pracovní místa. Jenže, jak už jsem řekl, nohsledi nemají vize!
Přeji všem krásné a příjemné léto. Děkuji za pomoc i za podporu a děkuji všem, kdo si na mne tento měsíc přes všechnu tu drahotu vzpomněli. Mějte se moc krásně. Děkuji za včerejší maily, odpovím až zítra, jak jsem slíbil. Je 05.58. Michal-Gargamel.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!