MAP 1505 Rusko: V nejbližších dnech se ukáže, jak na tom ruská i ukrajinská armáda ve skutečnosti jsou!

Před pár dny Putinův hlavní ataman na západním břehu Dněpru Kiril Stremousov vyhrožoval Ukrajincům, že ruská vojska brzo krom Chersonské gubernie obsadí i Oděskou, Dněpropetrovskou a Krivorožskou gubernii. Včera 9. listopadu Kiril Stremousov hrdinně padl při autonehodě a ruský ministr obrany Šojgu schválil stažení ruských vojsk za obranný val Dněpru na východní břeh. Stažení za širokou řeku je jednou z nejsložitějších vojenských operací. Rusko má v oblasti Chersonu všechny své nejelitnější výsadkové a mechanizované jednotky. Řádově deset tisíc kusů vojenské techniky a 50 tisíc vojáků. Dostat je na druhý břeh, bez těžkých ztrát, bude vyžadovat mimořádnou profesionalitu. Ukrajině se tak otevírá poprvé v konfliktu možnost uštědřit Rusům nezpochybnitelnou lekci a dokázat, že Ukrajinská armáda je síla, se kterou se bude muset počítat. V dnešní analýze se na celou věc podíváme podrobněji.

Анна Долгарева (foto), známá mladá ruská válečná novinářka a básnířka, která v Chersonu při referendu i působila, včera napsala velice působivý text, ve kterém napadla nejvyšší ruské vedení ze zrady. Dolgareva napsala,:  Mosty přes Dněpr, přes které se nerušeně zásobuje ukrajinská armáda u Charkova a Doněcka západními zbraněmi, nebyly a nebudou Ruskem zničeny, protože přes ně ruský oligarcha potřebuje přepravovat své zboží na západ, aby si nahrabal. Žádná ofenzíva přes zimu už nebude, protože ruské elity chtějí konflikt zamrazit, jako to už udělaly v minulosti pomocí Minských dohod. Jedinou nadějí pro Rusko tak nyní je litá a zvířecí nenávist ukrajinských nacionalistů ke všemu ruskému, která může Rusy probudit, aby se konečně pustili do války, a ne do operace. Naděje je to malá, ale žije. 

Nařízení Šojgu, stáhnout se za Dněpr, znechutilo celou generaci ruských nezávislých vlasteneckých komentátorů, kteří od roku 2014 spojili svou profesi novináře s informováním o událostech spojených s proti-ukrajinskou Rebelií. Většina z nich však už včera raději mlčela, a napsala, že to raději ze znechucení ani komentovat nebudou. Od zářiové charkovské ofenzívy Ukrajiny a od připojení rebelských území k Rusku je z ruských nezávislých vlasteneckých kanálů cítit, že Putin přebírá kontrolu. Ti nezávislí vojenkorové (vojenští korespondenti), kteří kritizovali nejvyšší velení za Charkov, či za nerovnocennou výměnu zajatců (zejména zajatého velení Azova), se dostali pod kuratelu, do nemilosti, a ani jejich vynikající vztahy s rebelskými náčelníky Pušilinem a Pasečnikem (třeba slavný vojenkor WarGonzo se dostal i do Kremlu na Putinův projev o připojení Rebelů k Rusku) je neochránili, před omezováním jejich práce. Ruská armáda utahuje nezávislé informační kanály, a komentátory, což Ukrajina už dávno a velmi tvrdě provedla. Nad válečnými událostmi se tak zatahuje mlha, a čím dál tím víc, bude z konfliktu k dispozici pouze válečná propaganda obou stran.

Včerejší náhlé úmrtí Putinova chersonského zamglavy Stremousova při autonehodě je další náhlou smrtí vysokého činitele Rebelů, který už nebyl v úplném souladu s nejnovější politikou Kremlu, a měl příliš “bohatýrskou” minulost. Stremousov zemřel při nehodě, když jel do města Heničesk, které je od bojové linie vzdálené hodně přes sto kilometrů na severním pobřeží Azovského moře. Ihned po smrti jej Putin vyznamenal. Obdobně dopadl i nejvyšší prokurátor Rebelů Gorenko. Ten nejprve připravil řadu “důkazních” materiálů, které dokazovaly, že pluk Azov je zločinecká organizace nacistických vrahů, a že jejím členem byl i “terorista” Protasevič, kterého Lukašenko zatkl díky únosu mezinárodního letadla. Gorenko, který se podílel na přípravě exemplárního soudu s příslušníky Azov, vyletěl do vzduchu i se svou zástupkyní a celou kanceláří, krátce po té, co Putin vyměnil několik zajatých velitelů Azova, za svého kamaráda Medvedčuka, kterého na jaře lapil Zelenský, a chtěl soudit za zradu. Gorenko byl stejně jako Stremousov ihned po smrti Putinem vyznamenán za odvahu. Příprava soudu s teroristy z Azova skončila jeho smrtí stejně náhle a neslavně, jako skončily Stremousovy plány na dobytí dalších gubernií za Dněprem. Putinova výměna teroristů z Azova vyvolala koncem léta velký hněv nezávislých vojenkorů, který se šířil po ruských kanálech jako lavina. Ale to byla už jen labutí píseň rebelské nezávislosti a svobody, které se Doněčtí i Luhanští vlastenečtí novináři celá léta těšili. Nyní viditelně nastupuje ruská vojenská cenzura a propaganda, která si nezadá s kyjevskou mašinerií. Úmrtí Stremousova, Gorenka a řady dalších mohou mít i jiné důvody, ale přesto zapadají do scénáře utahování šroubů na nových ruských územích.

Klíčové k pochopení současných ruských nepochopitelných manévrů na bojišti je nedávné varovné prohlášení velitele strategických sil USA admirála Charlese A. Richarda. Ten oznámil zkoprnělým washingtonským politikům, že USA zběsilým tempem zaostávají za čínskou vojenskou mašinerií. Podle admirála Richarda je válka na Ukrajině jen rozcvička proti souboji s Čínou, a USA nestíhají čínskému výzbrojnímu tempu. Americké strategické bombardéry B1 a B2 jsou prý k ničemu. Vyvíjený bombardér B-21 je k ničemu a předražený. Naopak už je jisté, že nový čínský strategický bombardér H-20, je nejen lepší než vyvíjený americký B-21, ale bude do výzbroje zaveden dokonce před americkým bombardérem. Při velikosti čínské produkce je tak zřejmé, že USA mají problém. Navíc podle admirále Richarda Čína už úspěšně otestovala magnetický pohon ponorek, který USA vyvíjejí, a čínské jaderné ponorky, které jsou 30 let pozadu v tichosti provozu (klíčové pro přežití ponorky) tak mohou rychle překonat americké ponorky. Strategické rakety Minuteman III jsou prý už tak staré, že je lepší je rovnou vyřadit, a ani nenahrazovat jinými, aby se ušetřilo, protože budoucností jsou hypersonické střely a nadzvukové drony. 

Včera 9. listopadu, dva dny po publikování textu admirála Richarda, čínský prezident Xi navštívil nové čínské velitelství pro kombinované operace, které má řídit veškerou bojovou činnost čínské armády, a zdůraznil, že ukrajinská válka ukázala nutnost koordinovaného on-line velení letectva, námořnictva, pozemních sil z jednoho místa, aby se dosáhlo vysoké koncentrace ničivé síly. Obvinil USA z přípravy dalších válek a de facto oznámil, že Čína se musí připravit na brzký střet s USA. (i jako studená válka) Rusové k tomu dodali, že Xi také obvinil USA z protahování války na Ukrajině za každou cenu. Čína aktuálně tento měsíc pořádá velkolepé veletržní přehlídky své nejnovější vojenské výroby. (Třeba zde)

Americký tlak na Ukrajinu, aby nevylučovala mírová jednání s Ruskem (viz. MAP 1503), tak může být snahou donutit Zelenského, aby přistoupil na nějaké kompromisy a vzdal se části území. Pro USA je válka na Ukrajině zjevně příliš drahá, respektive dolary jsou potřeba, ne na výrobu starých zbraní pro Ukrajinu, ale pro vývoj a výrobu zbraní, které udrží krok s čínským vojensko-technologickým pokrokem. USA tak zjevně nechtějí opakovat chybu Itálie, která ve třicátých letech zbrojila více než investovala do vývoje nových zbraní, a do druhé světové války tak vstoupila sice se silnou armádou, ale beznadějně zastaralou.

Ruská Putinova politika se drží pro Rusko netypické strategie – šetřit životy ruských vojáků. Rusko stárne, a chybí mu pracovní síly. Odhaduje se, že v Rusku pracuje okolo 10 milionů zahraničních dělníků zejména ze Střední Asie. Plýtvat ruskými životy Putin jako první ruský Gosudar v dějinách už nemůže, a je si toho vědom. 

Naopak Zelensky a jeho generálové ukázali v bojích o Cherson (viz. Krvavá řež u Davidova Brodu, MAP 1244), že jsou při útocích ochotni podstupovat ztráty několinásobně převyšující ztráty způsobené Rusům. Ruský generál Surovkin včera při dokladu Šojgu tvrdil, že poměr ruských ztrát k ukrajinským je 1 ku 7, což odpovídá vojenským zkušenostem, že útočník, který útočí proti dělostřelectvem a letectvem nezničené obraně (nejméně 60-ti % zničení) utrpí nepoměrně vyšší ztráty, než obránce. Surovkinův poměr ztrát odpovídá i ruským videím od nezávislých vojenkorů. 

Ruské stažení od Chersonu představuje pro Ukrajince možnost ruská vojska pronásledovat a nahnat do Dněpru. Pokud se jim to podaří, budou mít Rusové ostudu na věky, a ztráty budou obrovské. Předchozí krvavé boje na Inhulci ovšem Ukrajince zbavily značného množství tanků a další západní techniky, a řady jejich elitních jednotek notně prořídly. Panující rasputica (bahno) umožňuje Rusům za sebou zaminovat cesty a donutit Ukrajince buď odminovávat a ztrácet čas při pronásledování, a nebo z cest sjet do bahna. Zkušenosti z podzimních bojů ovšem ukazují, že západní obrněné transportéry ukrajinským bahnem neprojedou. Ruské dalekonosné dělostřelectvo je schopné ničit ukrajinské kolony, tím spíš, když bude umístěno v bezpečné zóně za Dněprem. V posledních dnech se navíc objevily na bojišti ve značném množství nejnovější ruské úderné drony Lancet (ruská konstrukce), a ty velmi přesnými údery ničí západní obrněnou i dělostřeleckou techniku v působivých počtech. Omezené ukrajinské zdroje moderních obrněných a úderných zbraní tak mohou být rychle vyřazeny, protože v případě pronásledování Rusů se budou muset přestat skrývat, a padne tak zatím největší překážka pro jejich ničení ruskými Lancety. Celá operace tak může skončit pohromou jak pro Rusy, tak pro Ukrajince. Ukrajinské velení si tak musí dávat velký pozor, aby nepřipraveným útokem nevletělo do nějaké ruské pasti. Rusové mají na bojišti za Dněprem bojová seskupení tvořená svými nejelitnějšími jednotkami. Ty jsou schopné velmi rychle manévrovat, a mohou z ústupu okamžitě přejít do protiútoku. Celý ústup od Chersonu, tak může být mazanou Ruskou pastí. V každém případě, brzy se dozvíme, jak to dopadne. 

Je 02.35 čtvrtek  10. listopadu. Všem moc děkuji za pomoc i dary. Analýzy vznikají právě díky Vám. Od této analýzy budou pořady opět číslovány jako MAP, proto má pořad číslo 1505. P.S. Děkuji za maily, bude se snažit odpovědět na konci týdne, zatím jsem plně vytížen. Děkuji.

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář