MAP 1993 Putinův rafinovaný úder na dolar – III. díl. Význam návštěvy v Pekingu. Aneb, proč západní politici najednou otáčejí válečnou rétoriku a chtějí mír?

Pro úplné pochopení dnešní analýzy doporučuji a její předchozí dva díly.

Putin nyní plánuje ve velmi blízké době vytvořit “mocný nástroj vlivu Ruska proti Západu”, (мощный инструмент влияния РФ на Запад). Očekává se, že jeho nynější návštěva v Pekingu, bude rozhodujícím krokem, pro jeho vytvoření.

Cílem Putinova v současné době nejmazanějšího plánu je odstranit dolar i EURO z velké části obchodu s obilím. Rusko totiž již nyní ovládá 25% celosvětového exportu obilí, a po ovládnutí celého černomořského pobřeží a jižní Ukrajiny, jak Putin plánuje, se tento podíl ještě značně zvýší. Odběrateli ruského obilí jsou přitom zejména země BRICS, a další země tzv. globálního Jihu. Jenom samotný BRICS nyní produkuje 40% veškeré produkce obilovin. (Produkce 1.23 miliardy tun. Spotřeba 1.22 miliardy tun.)

Ceny obilovin se přitom globálně celému světu určují na dvou světových burzách – chicagské CME a francouzské MATIF – a všechny země světa musí tyto ceny akceptovat. 

Putinovým plánem je vytvořit třetí světovou burzu, na které se budou určovat ceny obilovin, a to burzu BRICS. A na této burze se nebudou určovat ceny v dolarech ani v EURO, ale v národních měnách zemí, které za tyto měny budou na burze obilí nakupovat a prodávat. 

Putinův plán je rafinovaný a mazaný. Země globálního Jihu, Indie i Čína jsou na dovozu ruského i ukrajinského obilí životně závislé, a toto obilí není čím ve světovém obchodě nahradit. Země, které toto obilí dovážejí, mají problémy s určováním jeho ceny v dolarech i eurech, protože při nákupu tohoto obilí musí zatím akceptovat ceny určené oběma západními burzami, a k jeho nákupu musí nakoupit obě západní měny. Jakmile Putinova burza začne fungovat, očekává se, že ruské, (i bývalé ukrajinské) obilí na ní prodávané bude jednak levnější, a jednak se nebude obchodovat ani v dolarech, ani v eurech. 

Největší hlad po ruském obilí je v Africe a v arabských zemích. Podle Putinovy vize tyto země na jeho burze nakoupí ruské obilí za své měny, a Rusko za ně nakoupí zejména čínské zboží. Čína, která v těchto afrických zemích nakupuje suroviny, energie, a investuje do výstavby tamní infrastruktury, tyto z Ruska utržené africko-arabské měny použije na své nákupy a platby. Vytvoří se stabilní koloběh měn zemí BRICS, a další africko-arabské země budou mít zájem k uskupení se přidat. Dolar i EURO ztratí důležitý komoditní trh, na kterém obě měny zatím cirkulují, a začnou se zbytečně “poflakovat” na bankovních účtech, protože po obou měnách klesne poptávka.

Pokud se Putinova burza osvědčí, vzroste důvěra v měny zemí BRICS, a v měny dalších na Putinově obilné burze zúčastněných zemí, a tento nový model vypořádávání plateb v mezinárodním obchodě bude expandovat do obchodů s ropou a s dalšími komoditami. Čím víc bude Putinův systém růst, tím více bude klesat poptávka po dolarech i eurech, a tiskárny ve Washingtonu i Bruselu přestanou mít odbyt pro část svých “nekrytých” valut. Západ začne pomalu kolabovat. 

Že Putinův plán je Západu nebezpečný, je zřejmé z náhlé změny západní rétoriky o míru na Ukrajině. Místo dobytí Krymu Ukrajinou, jako základní podmínky pro mír s Ruskem, nyní západní politici začali hovořit o míru uzavřeném podle současné linie fronty. Tím by se zachránila značná část produkčních ploch ukrajinské pšenice a obilí pro západní burzy, a zároveň by přístavy od Oděsy po Cherson ve vlastnictví Ukrajiny mohly toto obilí levně vyvážet do světa, a konkurovat ruskému obilí v zemích globálního Jihu. 

Z Putinova plánu na zřízení obilné burzy zemí BRICS lze usuzovat, že ruské cíle na Ukrajině jsou větší než pouhé osvobození současného území Ruské federace. Obilná burza BRICS bude tím lépe fungovat, čím více ruského a naopak méně ukrajinského obilí se na světový trh dostane. Obiloviny jsou zvláštní komodita. Západ je nemůže sankcionovat, protože by tím vyvolal hladovou vzpouru proti sobě v Africe i Asii. A produkční kapacity západního obilí nedokážou ukrajinské ani ruské obilí na trhu nahradit. Tím spíš, když jsou Západ i Jižní Amerika v produkci svého obilí životně závislé na ruských a běloruských hnojivech, jak potvrdili člen Rady národní bezpečnosti Indie Rajan Saran. (Podrobně o něm a jeho názorech na válku na Ukrajině v MAP 1897.)

Je čtvrtek 16. květen 03.45 ráno. Včera jsem byl v Parlamentu si poslechnout prezidenta Zemana a další odborníky na konferenci o bezpečnostních hrozbách ČR a Evropě, proto nebyla analýza. Děkuji za pochopení. Poslední pořady: V sobotu 4. května na TV Bureš s Josefem Skálou najdete zde. V sobotu 27. dubna na konferenci Jasan, najdete zde. V sobotu 13. dubna s Josefem Skálou na TV Bureš najdete zde.   V úterý 9. dubna  pořad s Petrem Hájkem na Protiproudu, najdete zde.  Na další maily jsem už odpověděl, zbytek snad už dnes večer. Mějte se krásně. 

Naše analýzy čte odhadem nejméně 10 tisíc lidí denně. Kdyby každý přispěl desetikorunou měsíčně, nebyly by starosti. Protože tomu tak není, a doba je zlá, o to víc děkuji od srdce čtenářům, kdo nás i v dnešní těžké době podporují, aby naše analýzy mohly i nadále pokračovat! Mail na mne kpv0249@gmail.com 

Děkujeme Vám za pomoc! Vaše dary nám umožňují Vás informovat! Demokracie umírá ve tmě! Bez informací se nemůžeme správně rozhodnout, koho volit! Proto se snažíme informovat o všech! Nesloužíme žádné straně ani hnutí. Pokud někoho podporujeme, jde pouze o jednotlivé osoby, které osobně známe. Děkujeme, že naše pořady sledujete a naše články čtěte. Naši činnost můžete podpořit darem na účet 2902739284 / 2010, IBAN CZ79 2010 0000 0029 0273 9284, BIC FIOBCZPPXXX, Své platby prosím označte slovem DAR. Děkujeme! Všechny překlady jsou volné a v kontextu

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář